Warunki intensywnego chowu sprzyjają rozprzestrzenianiu się chorób trzody chlewnej. Każdy właściciel chlewni powinien znać objawy najczęściej występujących u świń chorób, by móc na nie szybko reagować. W tym artykule omawiamy streptokokozę – jedną z chorób częściej występujących w chlewniach. Jak przebiega ta choroba? Jak można chronić przed nią zwierzęta?
Czym jest streptokokoza?
Streptokokoza u świń to choroba, którą wywołują groźne drobnoustroje z gatunku Streptococcus suis – to od nich pochodzi nazwa choroby. Ta choroba najczęściej atakuje prosięta oseski, chociaż zdarza się, że chorują na nią też starsze zwierzęta. Nawet zdrowe świnie mogą i bardzo często są nosicielami zarazka. Im lepsze warunki sanitarne, tym szansa na zachorowanie mniejsza, jednak zdarza się, że choroba atakuje nawet w bardzo zadbanych chlewniach. Trzeba jednak przyznać, że występowanie tej choroby najczęściej jest stwierdzane w chlewniach o nadmiernym zagęszczeniu zwierząt. Najczęściej choroba trafia do organizmu świni przez uszkodzony nabłonek. Dlatego powodem zakażenia może być na przykład nieumiejętne obcinanie kiełków lub zabiegi medyczne – na przykład kastracja. Warto wiedzieć, że drobnoustroje powodujące streptokokozę mogą przebywać w organizmie zdrowych zwierząt bardzo długo, czekając na ich osłabienie i wtedy atakując.
Objawy choroby
U prosiąt i warchlaków choroba przybiera wyjątkowo ostrą postać, która często kończy się ich śmiercią. Wcześniej hodowcy często nie mają świadomości, że zwierzę jest chore. Drżączka całego ciała, niezdarne ruchy, paraliż kończyn – to objawy mózgowo-oponowej wersji streptokokozy. Objawy jednak zmieniają się, w zależności od tego, jakie narządy zostały zaatakowane przez drobnoustroje. W przypadku loch streptokokoza często oznacza poważne problemy z rozrodem – pojawia się gorączka i ogólne osłabienie. Zdarza się, że zakażona locha rodzi prosięta, jednak często padają one w pierwszej dobie życia. U warchlaków i tuczników streptokokoza często przybiera formę płucną. Występuje u nich włóknikowe zapalenie płuc i opłucnej, a także związane z tym trudności z oddychaniem. Takie objawy mogą jednak wiązać się też z innymi chorobami, dlatego trzeba przeprowadzić dokładne badania. Wykona je dla nas lekarz weterynarii Paweł Pokorski z Przychodni weterynaryjnej MAL – VET mieszczącej się w Piotrkowie Trybunalskim, którą prowadzi, specjalizuje się w leczeniu chorób trzody chlewnej. Do leczenia tej choroby stosuje się antybiotyki betalaktamowe, cefalosporyny i inne. Bardzo ważne jest jednak zarządzanie stadem, żeby ograniczyć stosowanie terapii antybiotykowej.
Najnowsze komentarze