Piękna, letnia pogoda zachęca do dłuższych spacerów ze swoim pupilem. Chętnie zabieramy go do lasu, na łąki czy nawet na wczasy agroturystyczne. Wyższa temperatura sprzyja także kleszczom, które uaktywniają się już w okresie wiosennym. Z roku na rok jest ich coraz więcej, dlatego należy zadbać o odpowiednią ochronę przeciwkleszczową nie tylko całej rodziny, ale też psa. Jakie rozwiązania dostępne są w tym zakresie?

Kiedy  i dlaczego należy uważać na kleszcze?

Kleszcze to pasożyty z rodziny pajęczaków, które mogą być nosicielami pierwotniaka babesja. Pierwotniak ten wywołuje u psów babeszjozę. Jest to poważna choroba, która stanowi bezpośrednie zagrożenie dla życia czworonoga. Babeszjoza wywołuje stan zapalny w organach wewnętrznych psa. Zwykle jako pierwsze atakowane są nerki, stąd pierwszym objawem choroby jest krwiomocz.

Kleszcze stają się aktywne już wtedy, gdy temperatura za oknem sięga 7 stopni Celsjusza, a więc zaraz po zakończeniu zimowych mrozów. Stan ich wzmożonej aktywności utrzymuje się aż do czerwca. Kolejny okres, w którym bardzo łatwo złapać kleszcza, to czas między sierpniem a październikiem. Wynika z tego, że pies powinien mieć zapewnioną skuteczną ochronę przeciwkleszczową nie tylko na czas wakacji, ale przez cały rok.

Kleszcze mogą żyć na każdym terenie zielonym. Bytują one nie tylko na wysokich krzakach , trawach i w zaroślach. Coraz częściej możemy spotkać je na miejskich rabatach czy w przydomowych ogrodach. Nawet po szybkim spacerze z psem wokół bloku może okazać się, że pasożyt zaatakował naszego pupila.

Jaki środek na kleszcze wybrać?

Jak informuje specjalista z Gabinetu Weterynaryjnego w Piotrkowie Trybunalskim – na rynku dostępnych jest wiele form ochrony przeciwkleszczowej dla psów. Do weterynarza możemy zgłosić się po tabletki o działaniu kleszczobójczym. Działają one przez miesiąc lub trzy, zależnie od rodzaju podanego farmaceutyku. Co ważne, tabletki te nie działają na pasożyty odstraszająco, lecz uśmiercają kleszcza, gdy ten spróbuje wbić się w skórę czworonoga.

Popularne są również kropelki, które aplikuje się między łopatkami psa i u nasady ogona. Zapewniają one psu maksymalnie 4-tygodniową ochronę przed pasożytami. Ważne jest, by preparat nanosić na suchą skórę i nie kąpać psa przez 5 dni od jego czasu aplikacji.

Największym zainteresowaniem właścicieli psów cieszą się obroże wodoodporne, które odstraszają nie tylko kleszcze, ale też muchy, komary i inne owady. Obroże te sprawdzają się dobrze u czworonogów, które nie mają zbyt długiej sierści. Preparat jest wówczas lepiej rozprowadzany po ciele. Obroża uwalnia środek czynny podczas kontaktu ze skórą zwierzęcia, więc w przypadku ras długowłosych aplikacja może być utrudniona. Obroża działa nawet do 8 miesięcy.