Na dużych farmach drobiu często dochodzi do różnego rodzaju zachorowań wśród zwierząt. Mogą to być choroby o różnym podłożu – wirusowym, bakteryjnym albo nawet pasożytniczym. Wiele schorzeń drobiu jest bardzo niebezpiecznych i nie da się z nimi walczyć bez pomocy dobrego, specjalizującego się w tej dziedzinie weterynarza. Jak rozpoznać choroby drobiu i kiedy dzwonić po specjalistę?
Choroby układu oddechowego
Tak jak u ludzi, u zwierząt również możemy wyodrębnić choroby poszczególnych układów organizmu. Często u drobiu odnotowuje się choroby układu oddechowego. Mogą to być choroby bakteryjne – od zwykłego kataru zakaźnego u kur, po znacznie groźniejszą, często kończącą się śmiercią drobiu pasterelozę. Można rozpoznać tę chorobą po dusznościach, osłabieniu i rzężeniu ptaków, jednak czasem przebiega ona bezobjawowo i kończy się nagłą śmiercią zwierzęcia. Jeśli zaobserwujemy, że zwierzęta na naszej fermie drobiu mają kłopoty z oddychaniem i wydają niepokojące odgłosy, zadzwońmy do Arbor Vite. Anna, Grzegorz Więcek. To weterynarze z dużym doświadczeniem, wyspecjalizowani w leczeniu ptaków, w tym drobiu hodowlanego. Choroby wirusowe u drobiu to przede wszystkim zapalenie krtani i tchawicy – chore na nie zwierzęta krztuszą się i umierają, a także influenza, czyli ptasia grypa, również wiążąca się z nagłym padnięciem ptaków. Wśród chorób pasożytniczych należy wymienić syngamozę – nicienie w drogach oddechowych, powodujące duszność i wyciąganie szyi.
Choroby układu pokarmowego
Choroby układu pokarmowego u ptaków również dzielimy na bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze. Wśród bakteryjnych powinniśmy znać salmonellozę – chorujące na nią ptaki mają biegunki i są bardzo osłabione, kolibakteriozę – objawiającą się apatią, brakiem apetytu, zapalenie woreczka żółciowego czy zakażenie bakteriami Clostridium – związane między innymi z zapaleniem jelit. Najniebezpieczniejszą chorobą wirusową u drobiu jest rzekomy pomór drobiu – bardzo zaraźliwy, powodujący osłabienie, drgawki, biegunki. Pasożyty atakujące układ pokarmowy tych zwierząt to przede wszystkim nicienie i pierwotniaki wywołujące kokcydiozę. Pamiętajmy, że leczenie chorób drobiu tu wymienionych jest możliwe z pomocą antybiotyków.
Choroby układu ruchowego
Odpowiada za nie wiele różnych czynników. Takie problemy mogą wynikać między innymi z zapalenia stawów. Zdarza się też, że zwierzęta atakowane są przez gronkowce, co często powoduje martwicę chrząstek, a nawet zapalenie kości i pochewek ścięgnowych.
Najnowsze komentarze