Sterylizacja i kastracja zwierząt domowych jeszcze niedawno nie była popularna. W ostatnim czasie coraz częściej decydujemy się na poddanie pupila temu zabiegowi. Wynika to ze zwiększonej świadomości społeczeństwa na temat licznych zalet takiego rozwiązania, gdyż nie da się ukryć, że wpływa ono korzystnie na zdrowie naszych podopiecznych. Jakie zalety niesie z sobą sterylizacja lub kastracja zwierzęcia i czemu warto się na to zdecydować?

Zmiany w zachowaniu pupila

Zwierzę, które zostało poddane zabiegowi sterylizacji lub kastracji, pozbywa się pewnych problematycznych zachowań. Jest to widocznie szczególnie w przypadku samców. Zwierzęta przestają wówczas oznaczać teren moczem. Psy i koty bardziej pilnują się domu, nie uciekają, lecz wolą przebywać w pobliżu posesji właściciela. Są zwykle bardziej spokojne i przyjazne. W przypadku suczek mamy szansę zapobiec urojonym ciążom, które są porównywalnie problematyczne zarówno dla właściciela, jak i samego zwierzęcia, w którym często zachodzą wówczas zmiany psychiczne.

Ochrona zdrowia zwierząt

Nie da się ukryć, że sterylizacja czy kastracja zapobiega nie tylko niechcianym ciążom, ale również nowotworom. Po poddaniu zwierzęcia temu zabiegowi, nie musimy martwić się o rozwój nowotworu macicy, jajników czy prostaty. Jest to również sposób na zapobieganie rujom i cieczkom – a są to również procesy wyjątkowo męczące dla naszego pupila. Warto skorzystać więc z możliwości odciążenia zwierzaka i zapewnienia mu komfortu fizycznego i psychicznego. Niektórzy obawiają się, że poddając zwierzę zabiegowi kastracji lub sterylizacji, narażają jego zdrowie z powodu stosowanej narkozy. Faktycznie, dla zwierząt chorych może to być ryzykowne. Dlatego taki zabieg powinien być poprzedzony szeregiem badań. Warto więc korzystać z oferty doświadczonych weterynarzy, posiadających dużą wiedzę – takich, jak specjaliści z firmy Mal – Vet – Przychodnia Weterynaryjna.

Zapobieganie bezdomności zwierząt

W naszym kraju mamy do czynienia z bardzo wysokim procentem zwierząt bezdomnych. Wiele z nich przebywa we wsiach, lasach, na otwartej przestrzeni. Schroniska natomiast są przepełnione. Aby zapobiec rozwojowi takiej sytuacji, należy przeprowadzać kastracje i sterylizacje. Ponadto w niektórych regionach nadal praktykowane są uśmiercania kociaków czy szczeniaków, jeżeli stanowią problem dla gospodarza. Sterylizacja zapobiega tym nieetycznym zachowaniom.